109 urodziny najstarszego kina na świecie

109 urodziny najstarszego kina na świecie

1401
0
PODZIEL SIĘ
Najstarsze kino na świecie znajduje się w Polsce

Dziś swoje 109 urodziny obchodzi jedno z najstarszych kin świata – Kino Pionier, które mieści się w Szczecinie. W związku z tym, przez cały weekend widzowie będą mogli liczyć na różnego rodzaju atrakcje.

Oprócz dwóch przedpremierowych seansów, czyli „Śmietanki Towarzyskiej” w reżyserii Woody’ego Allena oraz „Boskiej Florence”, na widzów czekają dwa nieme filmy, które powstały prawie sto lat temu. Mowa tutaj o „Panu Tadeuszu” z 1928 roku oraz „Zew Morza” z 1927.

Repertuar zakłada także miedzy innymi ukazanie dokumentu przedstawiającego Koreę Północną po tytułem „Pod opieką wiecznego słońca”, a także „Geniusz” oraz „Kwiat wiśni i czerwona fasola”.

Oprócz atrakcyjnych filmów, kino przygotowało również urodzinowy cennik – za każdy bilet (bez względu na to, czy normalny, czy ulgowy) widzowie zapłacą jedynie 10, 90 zł. Wyjątkiem jedynie będą seanse przedpremierowe, gdzie koszt wejścia wynosi 15 zł.

Dla przypomnienia, mimo iż oficjalnie kino „Pionier” działa od 1909 roku, to znalezione dokumenty potwierdzają, że jego historia jest nieco dłuższa, bowiem rozpoczyna się już w 1907 roku.

Obecnie kino posiada dwie sale: jedna zwana jest główną i/lub historyczną, a druga „Kiniarnią”. Powstała w 2002 roku Kiniarnia” jest w pewnym sensie połączeniem kina oraz kawiarni, gdzie swoim klimatem przypomina powrót do początków ubiegłego wieku. Siedząc przy stoliku i pijąc kawę, herbatę, czy lampkę wina można obejrzeć film z projektora stojącego w Sali. Dodatkowo, filmy nieme wyświetlane są przy dźwiękach pianina wyprodukowanego w Szczecinie w 1898 roku!

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w 2005 roku kino „Pionier” otrzymało tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Na stronie kina można zobaczyć certyfikat wystawiony przez Guinness World Records.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ