Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która niesie spustoszenie w całym organizmie chorego. Na pierwszy plan wysuwa się serce. Badania wykazują, iż nawet 70% wszystkich zgonów diabetyków ma podłoże sercowo-naczyniowe. Im większy współczynnik hiperglikemii, tym ryzyko śmiertelnych chorób serca wzrasta, a dodatkowe nałogi i stres tylko je nasilają. Wobec tych zatrważających faktów, warto, by cukrzyk zadbał o siebie, jak również miał na uwadze ciągłe monitorowanie czynności mięśnia sercowego.
Jak cukrzyca oddziałuje na serce
Układ sercowo-naczyniowy jest szczególnie narażony na wystąpienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu przy cukrzycy. W efekcie chory narażony jest na wystąpienie takich przykrych konsekwencji jak:
- udar mózgu
- zawał serca
Ponadto, diabetycy doświadczają również miażdżycy tętnic.

Jak widać cukrzyca powoduje uszkodzenia w układzie sercowo-naczyniowym, które mogą być śmiertelne.
Co diabetyk może zrobić, by uchronić się przed chorobami serca
Aby skutecznie uchronić się przed śmiertelnymi chorobami serca, chory musi przede wszystkim konsekwentnie zmienić tryb życia na zdrowszy. Dieta o niskim indeksie glikemicznym, rekreacja, regularne zażywanie odpowiednich dawek leków, odstawienie nałogów – to podstawa. Jednak, by w pełni dbać o serce, należy co pewien czas monitorować jego stan. Tutaj nieocenione staje się badanie EKG. Pozwala ono wykryć niepokojące sygnały takie jak arytmia, tachykardia, migotanie przedsionków i komór, itp. Jest to bardzo istotne z uwagi, na to, iż mogą one świadczyć o rozpoczynającym się zawale lub udarze.
W momencie gorszego samopoczucia cukrzyk nie zawsze ma dostęp do wykonania natychmiastowego badania pracy serca, zaś wyjazd do szpitala jest opcją ostateczną. Warto zatem mieć pod ręką urządzenie, które wykona pomiar EKG natychmiast, w każdym czasie i miejscu. W tym celu zostało skonstruowane urządzenie przenośnego EKG, które jest dostępne w kardia mobile sklep. Dodatkowym jego atutem jest mały rozmiar oraz możliwość zapisywania historii wyników badań w formie cyfrowej, np. na smartfonie. Co więcej, badania można w ten sposób wysyłać lekarzowi prowadzącemu.
Zatem dzięki zmianie trybu życia oraz regularnym badaniom diabetycy mogą skutecznie zminimalizować ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
