Dama z gronostajem we własności narodu polskiego

Dama z gronostajem we własności narodu polskiego

651
0
PODZIEL SIĘ
Dama z gronostajem we własności narodu polskiego

Piotr Gliński, obecny Minister Kultury Polski, na mocy umowy podpisanej z księciem Adamem Karolem Czartoryskim zakupił kolekcję Fundacji Książąt Czartoryskich. W zakupionych egzemplarzach znalazły się tak cenne dzieła jak „Dama z gronostajem” wybitnego Leonarda da Vinci.

Całość zbiorów zakupionych od księcia Czartoryskiego trafi do pieczy Muzeum Narodowego mieszczącego się w Krakowie i liczy blisko 86 tysięcy obiektów muzealnych oraz 250 tysięcy obiektów bibliotecznych.

Tę transakcję Minister skomentował na Zamku Królewskim w Warszawie w sposób następujący:

Mamy dzisiaj bardzo ważny dzień dla polskiej kultury, wykonując formułowane od wielu lat postulaty środowiska polskich muzealników, historyków sztuki. Dziś w wolnej Polsce wypełniona zostaje wola księżnej Czartoryskiej, by zbiory książąt Czartoryskich, będące swego rodzaju kartą, która przez czas zaborów bezpiecznie przechowała najcenniejsze świadectwa państwowości polskiej (…) stają się nie tylko duchową, ale rzeczywistą własnością narodu.

Rzeczywista wartość kolekcji wyceniana jest na 10 mld złotych. Została jednak zakupiona „po taniości” czyli za jedyne 100 mln euro.

W zakupionych zbiorach znalazły się egzemplarze, które posiadają wartość unikatową dla historii Polski – są to różnego rodzaju dokumenty, pamiątki, książki, rękopisy, starodruki. Zdecydowanie jednak najbardziej reprezentacyjną częścią tego zbioru jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Nie jest to jedyne dzieło Rembrandta w zakupionej kolekcji – mieszczą się tam również jego liczne grafiki. Ponadto rękopisy „Roczników” Długosza, rysunki Augusta Renoira oraz akt Hołdu Pruskiego z roku 1525.

Założycielem fundacji, od której dokonano zakupu, został książę Adam Karol Czartoryski w roku 1991. Sam zakup obejmuje nie tylko zbiory, ale również nieruchomości w których do tej pory były przechowywane. Zawarte porozumienie dotyczy również postulatów wobec tych obiektów, które utracono w trakcie II wojny światowej.

23 grudnia obecny zarząd Fundacji Książąt Czartoryski podał się do dymisji, tłumacząc to brakiem zaufania do fundatora, który miał prowadzić działania bez wiedzy członków zarządu. Wśród nowo powołanych członków znajdują się takie postaci jak Jan Lubomirski-Lanckoroński oraz Maciej Radziwiłł.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ