Finansowa przyszłość Polski

Finansowa przyszłość Polski

1055
0
PODZIEL SIĘ
euro

Brexit, koncepcja Unii „wielu prędkości” i osłabienie relacji Polski z najważniejszymi krajami Unii, zdaniem komentatorów może skutkować zmniejszeniem finansowego wsparcia płynącego z Unii. Czy Polska otrzyma mniej funduszy od Unii Europejskiej?

Polska, jeden z największych beneficjentów budżetu UE na lata 2014-2020 straciłaby na tym sporo. Konkretnie 390 mld złotych, bo tyle pieniędzy otrzymamy, po odliczeniu kwoty, którą musimy wpłacić jako członek UE. Perspektywa na lata 2020-2026 wydaje się być mniej optymistyczna dla wszystkich krajów, nie tylko Polski. Każdy kraj, któremu zależy na wsparciu finansowym, powinien utrzymywać dobre stosunki z państwami Unii. Polska w ostatnich dniach nie jest tego dobrym przykładem. Polska premier, która odmówiła poparcia kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej, nie zrobiła ostatnio dobrego wrażenia na politykach w Brukseli.

Odejście ze wspólnoty Wielkiej Brytanii, która jako jeden z największych płatników wpłacała spore sumy do wspólnej kasy także nie pozostanie bez wpływu na sytuację finansową. Wycofanie się Wielkiej Brytanii to uszczuplenie budżetu Unii o 13 procent, a Polski o 7,7 procent. Pozostałe państwa-płatnicy nie zamierzają wykładać swoich pieniędzy, aby pokryć straty.

To, jak będzie wyglądał podział unijnych środków na dalsze lata, okaże się już w 2018 roku. Věra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości dała jasno do zrozumienia, że pieniądze powinny otrzymywać te państwa, które szanują unijne wartości. Polska, którą Komisja Europejska oskarża o łamanie praworządności, musi zastanowić się czy stać ją na postawę, jaką obecnie przyjęła. Wiele planów finansowych Polski ma szanse na powodzenie tylko w przypadku otrzymania funduszy europejskich.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ