Kraj smogiem oddychający

Kraj smogiem oddychający

1554
0
PODZIEL SIĘ
Kraj smogiem oddychający

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) opublikowała listę najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Wśród wyróżnionych 50 pozycji aż 33 należą do polskich miast! Tym sposobem Polskę ogłoszono jednomyślnie europejską stolicą smogu.

Zgodnie z niedawno opublikowanym artykułem w brytyjskim Financial Times, Skała (niewielkie miasteczko w województwie małopolskim) jest bardziej zanieczyszczona niż Pekin, który uchodził do tej pory za bezkonkurencyjnego mistrza w tej kategorii. Brytyjski dziennik jest dla nas bezwzględny, dodaje – „Przez spalanie węgla Polska stała się europejską stolicą smogu”. Cóż, dziękujemy za uznanie.

Financial Times raportuje wyniki opublikowane przez WHO, w których na 50 pozycji należących do najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, 33 stanowią miasta polskie – nie tylko te duże, również te mniejsze. Dziennikarz Henry Foy zaznacza w artykule, że Polska balansuje na granicy norm unijnych, rząd nie tylko nie stara się o ich przestrzeganie, ale nawet nie podejmuje wysiłku by wdrożyć jakiekolwiek „zielone narzędzia”, które pomogłyby Polsce się „oczyścić”.

Financial Times tłumaczy również źródło problemu utrzymywania czystości powietrza w naszym rodzimym powietrzu. Jak podaje dziennik, energetyka Polski opiera się na węglu, a w samym sektorze przemysłu węglowego jest zatrudnionych ponad 100 tysięcy osób. Przykład idzie z samej góry – obecny rząd Polski niejednokrotnie lekceważył upomnienia UE. Publicysta Foy podkreśla, że silnie ultrakonserwatywny rząd Polski obiecał chronić górników, nade wszystko.

Trzeba przyznać, że Foy podchodzi do sprawy z humorem. Pisze bowiem: „wiele miast chciałoby prześcignąć Pekin(…). Miastem, któremu udało się to osiągnąć jest Skała, położona w województwie małopolskim, niedaleko Krakowa”.

Pod koniec ubiegłego roku w południowej części Polski stężenie zawieszonych w powietrzu cząsteczek osiągnęło zabójcze 979 mikrogramów na jeden metr sześcienny powietrza. Do tej pory niedoścignionym rekordzistom w tym zakresie był Pekin, któremu udało się wieść prym w tej dziedzinie dzięki stężeniu 737 mikrogramów na metr sześcienny. Świat chyba jednak zapomniał, że Polak wszystko potrafi… Polska przekracza już normy unijne dwudziestokrotnie, a FT podkreślił radykalny krok Warszawy, która po raz pierwszy w historii ogłosiła w grudniu darmowy transport z powodu wielkości smogu.

Foy przypomina, że w czerwcu ubiegłego roku europejski Trybunał Sprawiedliwości przyjął skargę na Polskę, ze względu na przekroczenie unijnych norm aż w 46 miejscach (monitorowanych, z pewnością jednak w ogóle jest ich więcej). Za te odstępstwa od normy Warszawie grozi kara 4 mld złotych!

Problem smogu w Polsce jest równie wielki jak ten związany ze współczesnym rządem. Foy publikuje niedawne wypowiedzi Antoniego Macierewicza, w których to minister zapewniał górników, iż „Polska jest oparta na węglu i to się nie zmieni”. Zaś sam Prezydent Polski, Andrzej Duda dodał „węgiel pozostanie kręgosłupem sektora energetycznego”. Sprzyjające dobrej kondycji powietrza sektory energetyki takie jak elektrownie wiatrowe czy słoneczne, mogą pełnić w Polsce co najwyżej funkcje pomocnicze.

Foy zauważa, że owszem, w Krakowie w ubiegłym roku wymieniono ponad 4 tysiące kotłów węglowych na nowsze – ekologiczne, nie zmienia to jednak faktu, że w tym samym okresie wdrożono 13 tysięcy kotłów zdecydowanie przedpotopowej generacji.

Wydaje się zatem, że Polsce spodobało się rozpieszczanie Świata, w szczególności Europy, wydarzeniami na naszym nadwiślańskim gruncie i postanowiła ciągle oferować mu odrobinę koniecznej rozrywki. Prawdopodobnie jednak zasmoglone neurony i oskrzeliki Polaków nie podchodzą do sprawy z podobnym humorem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ