Król Hiszpanii rozwiązał parlament

Król Hiszpanii rozwiązał parlament

1385
0
PODZIEL SIĘ
Król Hiszpanii rozwiązał parlament

Król Hiszpanii Filip VI zdecydował o rozwiązaniu parlamentu i wyznaczył datę przyspieszonych wyborów na 26 czerwca. Jest to efekt, trwającego od grudnia, braku porozumienia między rządzącymi partiami – żadna z nich w ostatnich wyborach nie uzyskała bowiem większości absolutnej.

We wtorek król Hiszpanii Filip VI podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu. Przyspieszone wybory w tym kraju stały się więc faktem. Termin nowych wyborów wyznaczony został na 26 czerwca.

Rozwiązanie parlamentu to efekt obecnej patowej sytuacji w hiszpańskim rządzie. Podczas ostatnich, grudniowych wyborów żadna z partii nie otrzymała bowiem wyraźnego mandatu, który umożliwiłby którejś z nich samodzielne rządzenie. W skutek tego rząd w Hiszpanii nie mógł normalnie funkcjonować, ponieważ rządzące partie nie mogły dojść między sobą do porozumienia, a tym samym zawiązać koalicji większościowej.

Przypomnijmy, że grudniowych wyborach parlamentarnych najwięcej, bo 123 mandaty zdobyła konserwatywna Partia Ludowa. Mimo, iż był to najlepszy wynik, nie uzyskała ona jednak absolutnej większości w Kongresie Deputowanych. Drugi rezultat z kolei miała socjalistyczna PSOE z liczbą 90 mandatów, trzeci natomiast zdobyło lewicowe ugrupowanie Podemos uzyskując 69 miejsc. W dotychczasowym rządzie Hiszpanii znalazła się także partia liberalna Ciudadanos, mając 40 mandatów.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ