Powrócił temat referendum na temat przystąpienia Islandii do UE

Powrócił temat referendum na temat przystąpienia Islandii do UE

1237
0
PODZIEL SIĘ
Islandia w UE?

Podczas negocjacji na temat stworzenia rządu w Islandii, powrócił temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej – informował w poniedziałek jeden z członków partii uczestniczącej w negocjacjach.

W rozmowach uczestniczyły trzy partie: konserwatywna, Partia Niepodległości, która sceptycznie podchodzi do przyłączenia kraju do UE oraz partie Jasna Przyszłość i Przebudowa, uznawane za te najbardziej przychylne dołączeniu.

W miniony weekend, media poinformowały o planach formacji, które zamierzają zawrzeć referendum dotyczące przystąpienia do Unii Europejskiej do programu swojego przyszłego rządu.

Przewodniczący Jasnej Przyszłości, Ottarr Proppe oznajmił, że: nie podpisaliśmy programu rządowego, prowadzimy dyskusję na ten temat. Osiągnęliśmy pewne porozumienie co do idei, w tym tej (dotyczącej referendum).

Media podejrzewają, że partie prawicowe oraz centralna, będą chciały utworzyć rząd, na którego czele stanąłby Bjarni Benediktsson, przewodniczący Partii Niepodległości.
Większość obywateli Islandii jest przeciwnych przystąpieniu do Unii. Najczęściej argumentują swoje zdanie twierdząc, zę Islandia jest już częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz strefy Schengen, natomiast dołączenie do UE nie byłoby zyskowne dla kraju. Nie wyklucza to faktu, że wielu Islandczyków chciałoby poddać tą kwestię pod głosowanie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ