Przebój „Schody do nieba” plagiatem?

Przebój „Schody do nieba” plagiatem?

1043
0
PODZIEL SIĘ
Przebój Schody do nieba plagiatem

Już niedługo ma rozpocząć się proces wytoczony członkom zespołu Led Zappelin. Okazuje się bowiem, że istnieją podejrzenia jakoby ich przebój „Stairway to Heaven” mógł być plagiatem utworu „Taurus” z repertuaru grupy Spirit.

10 maja w Los Angeles rusza proces, który został wytoczony muzykom z zespołu Led Zappelin – Robertowi Plantowi oraz Jimmiemu Page’owi. Sprawa dotyczy podejrzenia plagiatu skomponowanego przez nich przeboju „Stairway to Heaven”. Ma on bowiem przypominać utwór grupy Spirit pt. „Taurus”.

Zarzuty o kradzież odnoszą się dokładnie do początkowych fragmentów „Schodów do nieba” – jednego z największych hitów grupy Led Zeppelin, który wydany został w 1971 roku. Jak bowiem przekonuje zespół Spirit, przebój ten miał powstać po usłyszeniu kilka lat wcześniej instrumentalnego wykonania utworu „Taurus”.

Gary Klausner – sędzia z Los Angeles, po wysłuchaniu obu utworów potwierdził duże podobieństwo obu utworów w dwóch pierwszych minutach. Tym samym sprawa naruszenia praw autorskich przez muzyków z Led Zeppelin została wytoczona i już niedługo poznamy jej rozstrzygnięcie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ