Rozpoczął się festiwal filmowy w Cannes

Rozpoczął się festiwal filmowy w Cannes

1328
0
PODZIEL SIĘ

11 maja w Cannes miała miejsce inauguracja największego święta filmowego w Europie. To już 69. edycja festiwalu, który potrwa w tym roku do 22 maja.

W trakcie festiwalu, do miasta liczącego 70 tys. mieszkańców, przybywa prawie 90 tys. gości wliczając w to osobliwości związane mniej lub bardziej z filmem, media i gości oraz kłębiących się w tym czasie w zawrotnych ilościach turystów.

Festiwal w Cannes to podobnie jak w przypadku „Hollywodzkich” Oscarów, wielki przepych i blichtr oraz mająca mało wspólnego z filmem oprawa godna czerwonego dywanu. Jest to na szczęście tylko jedna ze stron, która nieodłącznie wiąże się w tego typu wydarzeniami. Druga strona to kino i to na najwyższym poziomie.

Główny program w Cannes uraczy widzów, aż  45 filmami, jednak łącznie z sekcjami towarzyszącymi będzie to około tysiąca pozycji.W tym roku jako pierwszy zostanie zaprezentowany nowy film Woody’ego Allen’a – „Cafe Society”, którego fabuła toczy się w Hollywood lta 30-tych. Na czerwonym dywanie zobaczymy gwiazdy takie jak  Steven Spielberg, Jodie Foster, Pedro Almodovar, Xavier Dolan czy Sean Penn. Pod kierunkiem twórców festiwalu, już dawno pojawiły się zarzuty, że nie dbają o zróżnicowanie w kwestii zapraszanych gwiazd, jednak zdaniem ekspertów to, że co roku mamy do czynienia z tymi samymi wielkimi osobliwościami, świadczy jedynie niezmiennie wysokim poziomie przedsięwzięcia.

Magia europejskiego festiwalu polega jednak gównie na debiutach, które wyłaniają się co roku niespodziewanie, spośród dzieł wyżej wymienionych twórców. Istotnym elementem jest także działający oficjalnie pod patronatem festiwalu Cinefondation, którego zwycięzca z najwybitniejszą etiudą, będzie mógł zaprezentować swoje dzieło w oficjalnym programie Cannes.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ