„Strefy bezpieczeństwa” w Syrii rozwiązaniem problemu z uchodźcami?

„Strefy bezpieczeństwa” w Syrii rozwiązaniem problemu z uchodźcami?

1070
0
PODZIEL SIĘ
Strefy bezpieczeństwa w Syrii rozwiązaniem problemu z uchodźcami

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zapowiedziała ostatnio o planowanym tworzeniu na terenie Syrii „stref bezpieczeństwa” dla osób, które uciekają przed wojną. Miałoby to pomóc w rozwiązaniu problemu z uchodźcami, częściowo ograniczając ich przypływ do Europy.

Podczas ostatniej wizyty w Turcji kanclerz Angela Merkel poinformowała, że Niemcy planują stworzyć na terenie Syrii tzw. „strefy bezpieczeństwa”, dla osób uciekających przed wojną. Miałby one być nie tylko schronieniem dla uchodźców, ale także i w znaczny sposób ograniczyć ich przemieszczanie się poza granice kraju.

„Strefy bezpieczeństwa” miałby być miejscem, gdzie przestrzegany byłby rozejm oraz gdzie zagwarantowany byłby odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Pomysł ich stworzenia nie spodobał się jednak organizacjom humanitarnym, jak również i ONZ. Według ich przedstawicieli bowiem zapewnienie bezpieczeństwa w kraju, w którym toczy się wojna jest bardzo trudne. Obawy te potwierdza chociażby fakt, że mimo przyjętego w lutym zawieszenia broni nieustanie jest ono tam łamane.

Stworzenie „stref bezpieczeństwa” na terenie Syrii z pewnością byłoby jednak korzystnym rozwiązaniem dla Brukseli i Ankary. Ograniczyłoby to bowiem napływ uchodźców, po części rozwiązując więc problem z ich przyjęciem oraz późniejszą asymilacją.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ