Turcja – stan wyjątkowy i zawieszona Konwencja Praw Człowieka

Turcja – stan wyjątkowy i zawieszona Konwencja Praw Człowieka

1334
0
PODZIEL SIĘ

W wyniku wydarzeń z 15 lipca, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego. Formalnie stan wyjątkowy jest ważny od czwartku, od godziny 1  nocy czasu lokalnego (w Polsce była to północ). Ma obowiązywać przez 90 dni, przy czym możliwe jest skrócenie tego czasu, jednakże z uwagi na to, że turecki parlament większością głosów poparł decyzję prezydenta i doradców ds. bezpieczeństwa, raczej uważane jest to za niemożliwe.

Według oficjalnych danych, które podała agencja Anatolia, w wyniku nieudanej próby zamachu stanu zginęło 24 puczystów – 16 poległo w Ankarze, a 8 w Stambule. Oprócz tego pucz kosztował życie 240 osób, które sprzeciwili się zamachowi – zginęło 173 cywili, 62 policjantów i 5 żołnierzy. Ponad 1,5 tysiąca ludzi zostało rannych.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego zezwala na ograniczenie albo całkowite zawieszenie wybranych praw i wolności obywatelskich oraz zwiększa uprawnienia policji i przedstawicieli władz różnych szczebli. Władze mogą wprowadzić godzinę policyjną, a policjanci uzyskali większy zakres uprawnień w sprawie używania broni palnej wobec podejrzanych oraz w kwestii przeszukiwań osób, samochodów i mieszkań. Ponadto, dopuszczalne jest wydłużenie czasu zatrzymania – do tej pory bez decyzji sądu nie można było zatrzymać osób na dłużej niż 48 godzin. Stan wyjątkowy daje możliwość wprowadzenia zakazu gromadzenia się, demonstracji i przemieszczania na określonych obszarach. Oprócz tego, każdy obywatel jest zobligowany do posiadania przy sobie dokumentu tożsamości.

Ponadto na terytorium kraju zostało zawieszone stosowanie Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Wicepremier Numan Kurtulmus podając tę informację podkreślił jednocześnie, że ta decyzja nie narusza międzynarodowych zobowiązań Turcji. Jest to działanie zgodne z prawem, bowiem według Konwencji (art. 15) jej zapisy mogą zostać zawieszone podczas wojny lub stanu wyjątkowego.

Z kolei wicepremier Mehmet Simsek napisał na Twitterze: „życie zwykłych ludzi i przedsiębiorstw będzie się toczyć bez zmian, bez zakłóceń, jak zwykle.” Uspokajał, że nie ma potrzeby obawiać się odwrotu od praw człowieka.

Prezydent Erdogan wyjaśniał, że celem rządu jest szybkie i skuteczne podjęcie takich kroków, które wyeliminują zagrożenie dla demokracji. Zapewniał, że zawieszenie części Konwencji Praw Człowieka nie jest wymierzone przeciwko demokracji i wolnościom obywateli.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ