Wirus Zika wystraszył Brazylijki

Wirus Zika wystraszył Brazylijki

1254
0
PODZIEL SIĘ
Wirus Zika wystraszył Brazylijki

Wg najnowszych badań ponad połowa Brazylijek (56%) unika zajścia w ciążę w konsekwencji panującej w kraju epidemii wirusa Zika. 

Zgodnie z badaniem opublikowanym dzisiaj (23.12) w Journal of Family Planning and Reproductive Health Care ponad 50 procent Brazylijek, potencjalnych kandydatek na matki, unika ciąży w wyniku strachu jaki zasiała w nich obecna w kraju epidemia wirusa Zika.

Dane opierają się na grupie 2 tysięcy wykształconych i zamieszkałych w mieście Brazylijek, znajdujących się w grupie wiekowej 18-39, co odpowiada 83 procentom ogólnej populacji kobiet w Brazylii. Od wybuchu epidemii w Brazylii odnotowano 1854 potwierdzonych urodzeń obciążonych wadami rozwojowymi, wynikającymi z obecności w ich ciele wirusa Zika. Te dane wniosły potrzebę przeprogramowania obecnego w Brazylii prawa aborcji, jak również podniesienia kondycji polityki medycyny reprodukcyjnej tak, by móc zapewnić każdej obywatelce Brazylii dostęp do skutecznych i bezpiecznych środków reprodukcyjnych. (Już jakiś czas temu rząd Brazylii w celu walki z nadmierną reprodukcją w tym kraju wprowadził dla swoich obywateli bezpłatne prezerwatywy, dostępne do pobrania w punktach medycznych.)

Badanie było przeprowadzone przez grupę badaczy z jednego z najlepszych uniwersytetów w Brazylii, w stolicy kraju (Brasilii) – UnB (Universidade de Brasilia). Naukowcy przyznają, że chcieli zrozumieć w jaki sposób epidemia wirusa Zika wpłynęła na praktyki reprodukcyjne Brazylijczyków. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu tego roku, poprzez kwestionariusz pytań zadawanych bezpośrednio (twarzą w twarz) uczestniczkom badania. Ponad połowa z nich (56%) wyznała, że stara się unikać zajścia w ciążę ze względu na istniejącą epidemię Zika. W badaniu jednak ok. 27 procent kobiet zadeklarowało, że nie próbowało unikać ciąży, a 16 procent kobiet choć nie planuje zajść w ciążę, ich pobudki nie są motywowane obecnością wirusa.

Ponieważ wirus dotknął szczególnie północną, bardziej wilgotną część Brazylii, można tym wytłumaczyć to, że większa część kobiet z tzw. rejonu Nordeste (północny-wschód) w porównaniu z kobietami z południa poinformowało naukowców o celowym unikaniu ciąży. Różnice między praktykami kobiet wynoszą nawet do 20 procent (66 procent dla kobiet z północy i 20% z południa). Tendencja unikania ciąży jest wśród Brazylijek różna również na podłożu etnicznym. Czarne (64%) i brązowe (56%) kobiety były bardziej skłonne zgłaszać chęć uniknięcia ciąży niż kobiety białe (51%). Te wyniki naukowcy interpretują jako nieproporcjonalny wpływ epidemii na słabsze grupy rasowe. Różnice były pozbawione wpływu przekonań religijnych.

Naukowcy są zgodni co do tego, że Brazylia musi w trybie natychmiastowym przeformułować swoją politykę rozrodczą w celu zapewnienia lepszego dostępu nie tylko do samych metod antykoncepcji, ale przede wszystkim informacji. Wśród Brazylijczyków bowiem panuje dość niska świadomość seksualna, pomimo kulturowego dopuszczenia do swobody seksualności. Dostęp do środków antykoncepcyjnych powinien obejmować szeroką gamę produktów, w tym również tych rzadszych, o działaniu długoterminowym jak wkładki wewnątrzmaciczne czy w ogóle niedostępne w publicznej służbie zdrowia implanty hormonalne.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ